Facebook
Twitter
LinkedIn
Email

TCMB’ye Suudi mevduatı nihai görüşme aşamasında

Suudi Arabistan’ın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) 5 milyar dolarlık mevduat hesabı açmak için nihai görüşmelerde olduğu belirtildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) için Azerbaycan’ın ardından şimdi de Suudi Arabistan mevduatı gündemde.

Reuters’ın haberine göre Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı Sözcüsü TCMB’de 5 milyar dolarlık bir mevduat hesabı için nihai görüşme aşamasında olduğunu belirtti.

Haberde mevduatın tek seferde ya da taksitlerle mi intikal edeceği ya da vadesine yönelik detaylar yer almadı.

TCMB nezdinde daha önce Azerbaycan Devlet Fonu 1 milyar euroluk mevduat hesabı açmış ve bu hesabı Ağustos 2023 tarihine kadar 1 yıl daha uzatmıştı.

TCMB rezervleri 1 yılın zirvesinde

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) toplam rezervleri 11 Kasım haftasında bir önceki haftaya göre 3,8 milyar dolar arttı.

Rezervler 117,5 milyar dolar ile 10 Aralık 2021 haftasından bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Buna göre, 11 Kasım itibarıyla Merkez Bankası brüt Döviz rezervleri, 1,45 milyar dolar artışla 76,6 milyar dolara çıktı.

Söz konusu dönemde altın rezervleri de 2,4 milyar dolar yükselerek 38,5 milyar dolardan 40,9 milyar dolara ulaştı.

Böylece Merkez Bankası’nın toplam rezervleri, 11 Kasım haftasında bir önceki haftaya kıyasla 3 milyar 841 milyon dolar artışla 113 milyar 682 milyon dolardan 117 milyar 523 milyon dolara yükseldi.

Söz konusu veri, yılın en yüksek seviyesine işaret etti.

Bu verilerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar dönüşü bu hafta medya mensuplarına “Buyurun işte en son TCMB’nin Döviz rezervi 123 milyar dolara ulaştı. Bu ay sonuna kadar döviz rezervimiz belki 130 milyar doları bulacak” demişti.

Başbakanlığı döneminde rezervin 135 milyar dolara kadar çıktığını hatırlatan Erdoğan, “Türkiye buna yabancı değil. Biz bunu yeniden evelallah yakalayabiliriz, üstüne de çıkabiliriz. Bu adımları da atacağız” diye konuşmuştu.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Finans Topluluğuna Hemen Katıl !

KAYIT OLGrupları Görüntüle